Dlaczego stosowanie keramzytu w swoim ogrodzie ma sens?

Keramzyt jest kruszywem, którego wykorzystanie stwarza naprawdę wiele możliwości, nie tylko na dużą skalę. Można go wykorzystać także na swoim własnym podwórku, w swoim własnym ogrodzie. Kruszywo to jest produktem całkowicie naturalnym, co również stanowi jego ogromną zaletę. Jest wytwarzane z gliny, którą pozyskuje się ze złóż znajdujących się w Polsce. Głównym procesem, jaki jest przeprowadzany w toku produkcji tego kruszywa jest wypalanie gliny w specjalnych piecach obrotowych, w których możliwe jest uzyskanie temperatury przekraczającej tysiąc stopni. Kruszywo jest badane i w specjalny sposób przygotowywane jeszcze przed umieszczeniem go w piecu.

Dlaczego akurat obróbka termiczna?

Pod wpływem tak wysokiej temperatury glina pęcznieje, dzieli się na nieregularne kulki różnych frakcji, stają się one wyjątkowo lekkie i porowate. Dzięki temu kruszywo wyjściowo posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, staje się wytrzymałe i odporne na wiele niesprzyjających czynników atmosferycznych. Nie poddaje się działaniu pleśni i grzybów oraz, co bardzo istotne, nie niszczeje pod wpływem wody, która może swobodnie przepływać pomiędzy kulkami. Samo kruszywo może przyjmować wodę w swoją strukturę, a potem ją oddawać, co również w niektórych warunkach może zostać wykorzystane.

Jakie zastosowanie ma keramzyt w ogrodnictwie?

Można go wykorzystać do wykonywania lekkich warstw drenażowych, jako medium doskonale radzące sobie z nadmiernymi zastojami wody. Keramzyt od Leca® KERAMZYT może też być składnikiem mieszanek glebowych, jakie używa się do uprawy konkretnych grup roślin. W szczególności jeśli mamy do czynienia z roślinami bardziej wymagającymi, które są wrażliwe na gnicie korzeni i na różnego rodzaju choroby grzybowe. Dzięki domieszce keramzytu można sprawić, aby gleba była bardziej przepuszczalna, a korzenie mogą mieć znacznie lepszy dostęp do tlenu.

Keramzyt a uprawa hydroponiczna

Keramzyt od Leca® KERAMZYT może też być wykorzystywany jako medium służące do uprawy hydroponicznej roślin, czyli bezglebowej. Głównie ze względu na to, że ma porowatą strukturę i jest lekki, a dzięki zjawisku kapilarnego podciągania wilgoci może zaopatrywać korzenie w wodę wraz z umieszczoną w niej pożywką warunkującą wzrost. W tym przypadku z pewnością trzeba jednak zwrócić uwagę na kontrolę PH roztworu, gdyż nieodpylony keramzyt w kontakcie z wodą będzie powodował wzrost PH całej pożywki. W uprawie niektórych gatunków roślin może to być bardzo istotne, gdyż zbyt wysokie PH uniemożliwia korzeniom roślin pobieranie substancji odżywczych niezbędnych do wzrostu z pożywki.

Więcej informacji na https://leca.pl/.