Domowe wyroby zyskują coraz większą popularność

Coraz częściej słyszy się o tym, jak bardzo żywność oferowana w sklepach jest nie zdrowa. Mówi się o znacznym przesładzaniu pokarmów, dodawaniu do nich utrwalaczy i wspomagaczy smaku często pojawiają się także kwestie genetycznej modyfikacji żywności, czy chowu bydła lub kur w warunkach dalekich od normalnych. Nic dziwnego, że w dobie licznych doniesień medialnych tego typu rośnie grono osób, które postanawiają samodzielnie produkować żywność.

Jednak, by taka domowa produkcja była prawdziwie ekologiczna i zdrowa to przed przystąpieniem do wytwarzania przetworów należy upewnić się, że pochodzą one z naturalnych, ekologicznych upraw. Gdzie rolnicy nie stosują sztucznych środków polepszania smaku czy tuczenia zwierząt. Ideałem byłoby samodzielne uprawianie roślin czy hodowanie zwierząt, ale na to nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Wśród żywności, którą coraz więcej osób chce przygotowywać samodzielnie są między innymi sery. Do wytworzenia sera w zasadzie potrzebne jest odpowiednio tłuste mleko oraz chusta serowarska bawełniana, którą można zdobyć klikając odnośnik – chusta serwowarska. Warto zauważyć, że na rynku można znaleźć różne typy chust, ale chusta serowarska bawełniana uchodzi za najlepszą z nich do produkcji sera. Posiadając te dwa elementy jesteśmy w stanie stworzyć twaróg. Jeśli natomiast zależałoby nam na żółtym serze, wówczas zaistnieje konieczność zakupu jeszcze enzymu – podpuszki, która pozwoli stworzyć żółty ser.

Innym wyrobem, którego produkcją trudni się coraz więcej osób są domowe szynki i kiełbasy. W profesjonalnych sklepach można nabyć obecnie maszyny, tak zwane szynkowary, które umożliwiają stworzenie zdrowej szynki (o ile mamy pewność, co do jakości mięsa). Można także zakupić jelita, sznurki i rękawy umożliwiające wędzenie własnych kiełbas, boczków oraz przygotowanie domowych pasztetów. Jednak do przygotowania wędzonek konieczne będzie budowanie wędzarni, gdzie będą one mogły przez odpowiednio długi czas wędzić się nad dymem drzewnym.