Grille elektryczne, czyli zdrowo i praktycznie

Wiosna to czas kiedy zaczynamy przenosić towarzyskie spotkania z mieszkań do przydomowych ogrodów, bądź na podmiejskie działki. Ich niezastąpionym elementem staje się grill – sprzęt bez jakiego wielu z nas nie wyobraża sobie plenerowych imprez z przyjaciółmi lub w gronie rodziny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych rusztów wybieramy grille elektryczne. Poniżej przeczytacie o tym dlaczego stają się one tak popularne w ostatnim czasie.

Grill elektryczny – na każdą okazję

 

Powodzenie imprezy w plenerze często zależy od pogody. Każdy z nas zapewne spotkał się z sytuacją, gdy ze względu na deszcz konieczne było przeniesienie spotkania z przyjaciółmi do domu.  Dzięki grillom elektrycznym taka zmiana planów nie oznacza rezygnacji z jedzenia ulubionych grillowanych potraw. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju grilli na prąd. (Przykładem może być tu oferta sklepu Eldom AGD, jaką możecie zobaczyć pod poniższym linkiem: https://eldomagd.eu/kategoria/grille-elektryczne). Jaki rodzaj jednak wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

Rodzaje elektrycznych grilli

 

Do najpopularniejszych rodzajów należy z całą pewnością grill z rusztem, pod którym znajduje się elektryczna grzałka. Posiada on dużą powierzchnię, dzięki czemu możemy przygotowywać na nim w jednym czasie kilka potraw. Wadą tego rodzaju grilli jest to, że szybko ulegają zabrudzeniu tłuszczem i muszą być czyszczone po każdym użyciu. Dlatego też rekomendujemy go osobom jakie z grilli korzystają sporadycznie.

 

Inny typ grilla to ten z teflonową płytą zamiast rusztu. W tym wypadku kłopotliwy tłuszcz jest odprowadzany poprzez specjalne rynienki. Również on posiada stosunkowo dużą powierzchnię, w przeciwieństwie jednak do modelu z rusztem dużo łatwiej go doczyścić. Z tego powodu jest on przeznaczony dla osób jakie często grillują.

 

W sklepach znajdziemy także grill typu raclette o okrągłej formie. Składa się on z górnej części w postaci płyty, na której przygotowywane są potrawy, jak i wewnętrznej wyposażonej w patelnie. Również w tym wypadku tłuszcz odprowadzany jest do specjalnych rynienek.

 

Ostatnim rodzajem grilla elektrycznego są te z zamykaną powierzchnią. Z ich pomocą w szybki i łatwy sposób przygotujemy niewielkie potrawy. Może on być używany zarówno jako samodzielny grill w czasie imprez, jak i przydatny dodatek do codziennego gotowania.

Kwestia zdrowia

 

Wybierając pomiędzy grillami elektrycznymi, a tradycyjnymi powinniśmy również uwzględnić kwestie zdrowotne związane z użytkowaniem obu rodzajów. Nie ma wątpliwości, że grill elektryczny wywiera zdecydowanie lepszy wpływ na nasze zdrowie, niż tradycyjny. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, iż do gotowania na nim nie potrzebujemy węgla, jak i też rozpałki, które w procesie spalania emitują szkodliwe dla zdrowia substancje. Jak pokazują badania jedzenie z tradycyjnego grilla zawiera dużo więcej substancji rakotwórczych.

 

Potrawy z grilla elektrycznego są też zdecydowanie bardziej dietetyczne, niż te przygotowywane na tradycyjnym ruszcie. Dlatego też ten sposób gotowania preferują osoby, które chcą schudnąć. Nie jest ono oczywiście tak dietetyczne, jak chociażby gotowanie na parze, z całą pewnością jednak stanowi zdrowotną alternatywę.