Kiedy pojawiają się nieprzyjemne reakcje alergiczne

wizyta w gabinecie dietetycznym

Reakcje alergiczne na niektóre pokarmy mogą być obserwowane już u bardzo małych dzieci. Czasem okazuje się, że towarzyszą nam od dziecka właściwie przez całe nasze życie sprawiając, że musimy uważać na to, co jemy i ostrożnie komponować swoją dietę.Jedni ludzie są bardziej wyczuleni na alergeny od innych. Dlatego też ta reakcja alergiczna może być mniej lub bardziej intensywna. A ponieważ ciągłe alergie wcale nie podnoszą jakości naszego życia, a wręcz ją obniżają, konieczna jest właściwa dieta dla alergika, która pozwoli mu na komfortowe życie bez problemów zdrowotnych. Kluczem do skomponowania takiej diety jest oczywiście wiedza o tym, co przede wszystkim nas uczula. Zazwyczaj dowiadujemy się o tym w momencie, kiedy pojawia się już sama reakcja alergiczna po zjedzeniu danego produktu. Niektóre alergie pokarmowe mogą więc ujawnić się dopiero po jakimś czasie. Odpowiednia dieta dla alergika pokarmowego może zostać ułożona przez doświadczonego dietetyka. Dzięki temu zyskamy pewność, co do tego, czy jest właściwa i czy nie będzie nam szkodzić.

Jakie są najczęściej występujące alergie pokarmowe?

Jest ich tak naprawdę sporo. Do najczęściej pojawiających się alergii należy reakcja na zawartą w mleku laktozę, alergia na orzechy, skorupiaki oraz ryby, alergia na soję oraz na białko zawarte w pszenicy. Niestety, będąc jednocześnie uczulonym na kilka z tych alergenów- nasz jadłospis może ulec znacznemu ograniczeniu. Bywa to kłopotliwe. Bardzo ważne jest więc poznanie zamienników produktów, które mają w swoim składzie alergeny. Może to być na przykład mleko bez laktozy czy też pieczywo bezglutenowe. Tego typu produkty będziemy mogli zakupić w sklepach ze zdrową żywnością. Na szczęście, temat alergii pokarmowych tak mocno się upowszechnił, że takie produkty stały się właściwie łatwo dostępne.

Dlaczego warto udać się do dietetyka?

Możemy komponować swój jadłospis metodą prób i błędów. Czasem jest to jednak naprawdę trudne, a pamiętajmy, że pomimo naszych alergii pokarmowych, nasza dieta musi dostarczać naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Specjalnego sposobu odżywiania się można się nauczyć. Już podczas pierwszej wizyty w gabinecie dietetyka za pewne zostaniemy poproszeni o zapisywanie wszystkiego, co jemy w ciągu dnia. Zapisujemy też napoje, wszystkie przekąski, a także sposób w jaki przygotowujemy dania. Co istotne, już podczas pierwszej wizyty możemy uzyskać wiele interesujących porad odnośnie tego co powinniśmy jeść, a co ograniczać. Jest to rzetelna wiedza osoby, która się na tym zna, która ma wiedzę i doświadczenie. Wprowadzenie naraz zbyt wielu ograniczeń żywieniowych może się skończyć zagubieniem i dezorientacją. Jeśli jednak dietetyk opracuje nam odpowiedni jadłospis wraz z propozycjami konkretnych dań- szybko wejdziemy w nowy rytm i będzie nam łatwiej zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze i zdrowsze. Umów wizytę u dietetyka: https://projektzdrowie.info/diets/dieta-alergie-nietolerancje/.