Miody pszczele – niezwykłe właściwości

Miody pszczele – cud natury

Miody pszczele to naturalne słodkie wyroby produkowane przez pszczoły miodne z nektaru roślin. Są one uważane przez ludzi za przysmak albo też niezbędny produkt w kuchni. Służą między innymi do słodzenia herbaty, sporządzania deserów, jako dodatek do sałatek, mięs i oczywiście wypieku ciast. Ale nie wszyscy są świadomi, że posiadając taki słodki słoiczek w swojej domowej spiżarni, skrywają w nim liczne właściwości prozdrowotne. A te przecież wykorzystywane są na przykład w medycynie czy w kosmetyce od wiek wieków. Bowiem już Kleopatra dbając o swą urodę zażywała kąpieli w mleku kozim i miodzie. Tak więc warto dokładniej przeanalizować właściwości tego złocistego smakołyku.

Miody – właściwości prozdrowotne

 

Miód już od czasów starożytnych nazywany jest bursztynowym cudem natury. A zasługą tego określenia są oczywiście jego właściwości odżywcze i lecznicze. Stąd też jest on bardzo powszechnie stosowany w profilaktyce oraz leczeniu wielu schorzeń.

Działanie miodu na układ oddechowy

 

Jako pierwsze pod lupę weźmy właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, wzmacniające i uodparniające organizm. Z pewnością pamiętamy jeszcze dawne czasy, czasy dzieciństwa, kiedy to nieoceniona babcia biegła z miodem na ratunek przeziębieniu i bolącemu gardłu. Nie zapominała też o posmarowaniu przy okazji spierzchniętych ust. Co więcej był to zabieg skuteczny, a do tego całkiem pyszny i lubiany przez dzieci. Obecnie także o tym produkcie często możemy usłyszeć w gabinecie lekarskim – jako jednym z zaleceń naturalnego leczenia chorób. Zatem na pewno potwierdzone działanie miodku mamy w chorobach układu oddechowego, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Udowodniono również, że regularne spożywanie miodu zwiększa odporność organizmu przed nawracającymi tego typu infekcjami.

 

Miody a układ pokarmowy

 

Prawdziwe miody to również bardzo lubiany przez układ pokarmowy przysmak. I wcale nie chodzi tutaj o walory smakowe. Ponieważ miód działa oczyszczająco na organizm, szczególnie ten lubujący się w używkach typu tytoń, kawa czy alkohol. Ponadto – w zależności od rodzaju – miody stosujemy pomocniczo w zaburzeniach trawienia, stanach skurczowych, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz przy nadkwasocie. Następną zaletą tego suplementu diety jest pobudzanie trawienia a także likwidowanie zaparć.

 

Miód działa na serce!

Kolejnym pozytywnym działaniem miód może się pochwalić w odniesieniu do układu krążenia. Gdyż jako produkt naturalny obniża ciśnienie tętnicze krwi, polepsza krążenie, reguluje pracę serca. Miód gryczany na przykład zalecany jest przy niedokrwistości, po przebytych operacjach, gdzie doszło do dużej utraty krwi oraz przy niedoborach żelaza.

 

Miody wprawiają w dobry nastrój

Miody poprawiają samopoczucie swoim smakoszom, ponieważ działają uspokajająco na układ nerwowy. Na stres na przykład zalecany jest miód lipowy. Często słyszymy lub widzimy, że ktoś wieczorem popija mleko z miodem na tak zwany dobry sen. To dlatego, że miód również stosowany jest w problemach związanych z bezsennością.

Nie zapominajmy ponadto, że naturalne miody to także cała lista witamin, makroelementów i mikroelementów, bez których rzecz jasna nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Miody – sklep czy pasieka?

Wszystkie powyższe, jakże ważne dla organizmu, właściwości oczywiście kryją się w prawdziwych miodach naturalnych. I wcale nie tych fałszowanych cukrem w celu pozyskania większej ilości słodkiego dobra z ula. A już na pewno szerokim łukiem należy omijać miody sztuczne ze sklepowych półek. Największą pewność mamy, kiedy zakupu dokonujemy bezpośrednio w pasiece, albo też prosto od pszczelarza na targu, jarmarku lub w jego osobistym sklepie. Przykładem naprawdę wysokiej jakości produktów może się poszczycić Pasieka Stefanek z Mielca, która wytwarza miody pszczele od pokoleń i cieszy się zaufaniem już bardzo wielu zadowolonych konsumentów.