Spółka w Hiszpanii- jaką zarejestrować, jak prowadzić działalność i jak zarabiać za granicą?

Rejestracja spółki to alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej, którą określa się też jako samozatrudnienie. Podobnie jak w Polsce, w Hiszpanii przewidziane zostały różne rodzaje spółek tak, aby można było dopasować osobowość prawną podmiotu do typu działalności, jaką będzie się chciało prowadzić.

Kolejną analogią jest możliwość podziału spółek na osobowe i kapitałowe. W przypadku spółek kapitałowych do podmiotu przystępują udziałowcy, którzy odpowiadają za jego losy do wysokości wniesionego kapitału. Jest to więc odpowiedzialność ograniczona. Tymczasem, spółki osobowe to podmioty, których uczestnicy odpowiadają personalnie za losy firmy. Różne rodzaje spółek- którą wybrać, aby prowadzenie biznesu mogło być jak najbardziej korzystne?

Jakie rodzaje spółek są możliwe do zarejestrowania w Hiszpanii?

Wśród dostępnych możliwości znajdziemy spółkę jawną, komandytową, spółkę akcyjną i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ten ostatni rodzaj spółki ma również wariant „nowe przedsiębiorstwo”, w przypadku którego zostały skrócone do minimum różnego rodzaju kwestie formalne tak, aby rejestracja mogła być znacznie szybsza. Ostatnią przewidzianą przez prawo możliwością jest otwarcie oddziału firmy na terenie Hiszpanii.

Wstępem do wszelkich operacji urzędowych na terenie Hiszpanii jest obowiązkowe wyrobienie sobie numeru NIE- identyfikacji cudzoziemca. O nadanie takiego numeru można wnioskować na dowolnym komisariacie policji, ale i w konsulacie. Jego wyrobienie jest stosunkowo szybkie. Jeśli chodzi o ewentualne ograniczenia, jakie mógłby napotkać na swojej drodze przyszły przedsiębiorca można by się zastanawiać nad tym, czy dopuszczona jest rejestracja spółki, w której wszyscy członkowie będą cudzoziemcami. Nie ma tutaj jednak powodów do niepokoju- aby zlikwidować potrzebę tworzenia sztucznych podmiotów prawo nie nakłada takiego obowiązku.

W jaki sposób uzyskać wsparcie w procesie rejestracji spółki? Na pewno warto jest mieć taką świadomość, że cały proces będzie odrobinę bardziej skomplikowany niż w przypadku rejestracji działalności jednoosobowej. Można jednak już na starcie skorzystać z profesjonalnego doradztwa biznesowego, zarówno w Polsce jak i w samej Hiszpanii. Można skorzystać z usług biura dostępnego na stronie accountingservicesinspain.com. Na stronie znajdziemy też wiele przydatnych informacji na start.

Czy spółkę można zarejestrować tylko ze wspólnikami?

Logiczną byłaby odpowiedź stwierdzająca, że spółka to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą razem prowadzić biznes podejmując się współpracy. I tak jest w rzeczywistości, chociaż prawo daje też możliwość rejestracji spółki w pojedynkę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że oznacza to wzięcie pełnej odpowiedzialności za podmiot, na przykład poprzez fakt konieczności samodzielnego zgromadzenia kwoty kapitału początkowego na start, jaki jest konieczny do wykazania, a który wynosi obecnie około 3000 euro.