Suszone owoce – walory zdrowotne i wykorzystanie w kuchni

Skoncentrowany smak i słodycz suszonych owoców nadaje wszystkim potrawom niepowtarzalnego charakteru. Świetnie sprawdzają się zarówno w słodkich, jak i wytrawnych przepisach. Jednak to nie ich jedyna zaleta.

Prawdopodobnie najbardziej kuszącą korzyścią płynącą ze spożywania suszonych owoców, jest ogromna zawartość prozdrowotnych składników odżywczych. Już jedna porcja jest w stanie zaspokoić duży procent zalecanego dziennego spożycia wielu witamin i minerałów. Suszone owoce zawierają dużo błonnika i są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, zwłaszcza polifenoli. Wpływają one na lepsze zdrowie układu pokarmowego i zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Jakie owoce wybierać i jak je stosować?

Badania pokazują, że osoby, które spożywają suszone owoce, zazwyczaj ważą mniej, cieszą się lepszym zdrowiem i przyswajają więcej składników odżywczych, w porównaniu do osób, które ich nie jedzą.

Jednym z najbardziej wartościowych produktów są suszone daktyle. To doskonałe źródło błonnika, witamin z grupy B, a także potasu, wapnia i magnezu. Daktyle świetnie sprawdzają się w kuchni, jako środek słodzący. Można dodawać je do koktajli, owsianek czy wypieków. Ich naturalna słodycz zaspokoi nawet największą zachciankę. Największym producentem daktyli jest Egipt, ale nie trzeba jechać za granicę, by cieszyć się ich smakiem!

Kolejnym produktem, który powinien znajdować się w każdej diecie, są suszone śliwki. Ze względu na wysoką zawartość witaminy A, rewelacyjnie wpływają na wzrok, a obecny w nich potas wspomaga zdrowie kości. Sprawdzają się one nie tylko w słodkich, ale i wytrawnych przepisach. Wspaniale pasują do wielu mięs, bigosu oraz sałatek.

Bez wątpienia, spożywanie suszonych owoców niesie za sobą wiele korzyści. Poza oczywistą zaletą, jaką są walory smakowe, nie można zapominać o ich prozdrowotnym działaniu. Daktyle świetnie sprawdzają się przede wszystkim w słodkich wypiekach, natomiast śliwki idealnie komponują się ze słonymi daniami. Ich wszechstronność sprawia, że można dodawać je do wszystkiego.