Własne piwo w dziesięciu krokach

Jesteś koneserem piwa i marzysz o wyprodukowaniu własnego? Dzisiaj podpowiadamy jak stworzyć domowe piwo metodą zacierania.

  1. Przygotowanie zacieru – do dużego garnka wlej 3 litry wody i wsyp do niej 1 kilogram śruty. Śruta są to rozdrobnione, skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż – tak zwany słód. Możesz kupić gotową, już rozdrobnioną śrutę, możesz także przygotować ją samodzielnie rozdrabniając w śrutownicy.
  2. Następnie zacznij podgrzewać zacier. Uważaj, żeby nie doprowadzić do wrzenia. Zacier powinien się gotować w temperaturze od 65 do 85 stopni Celsjusza – w zależności od tego jakie piwo chcesz uzyskać. Następnie gotuj go tak długo, aż słód zmieni się w cukier. Możesz to sprawdzić przy pomocy płynu Lugola.
  3. W kolejnym etapie należy odfiltrować resztki słodu. Przelewamy zacier do fermentatora z kranikiem, czekamy aż ziarna, a w zasadzie ich resztki osiądą na dnie i zlewamy napar. W ten sposób powstaje brzeczka.
  4. Następnie przez godzinę gotujemy brzeczkę. Podczas gotowania wrzucamy do wywaru 1 – 3 porcje chmielu. Po godzinie szybko studzimy napar.
  5. Poprzez rurkę wlewamy brzeczkę do fermentatora i dodajemy drożdże do piwa, czyli – drożdże piwowarskie (https://czerwonygrzybek.pl/Drozdze-Piwowarskie-Saflager-W-34-70-p253c59c87.html).
  6. Teraz rozpocznie się fermentacja burzliwa. W jej czasie cukier jest zmieniany na alkohol oraz dwutlenek węgla. Czy etap fermentacji burzliwej się zakończył można sprawdzić za pomocą cukromierza. Jeśli w fermentatorze nie ma cukru – oznacza to, że rozpoczął się proces fermentacji cichej.
  7. Aby piwo dojrzało konieczne jest przelanie go do innego, szczelnego fermentatora, gdzie nie może dochodzić tlen. Rozpoczyna się proces fermentacji spokojnej.
  8. Po 2 – 3 tygodniach należy przelać piwo do fermentatora z kranikiem i dodać glukozę albo ekstrakt słodowy. Rozpocznie to proces refermentacji, w którego wyniku piwo się nagazuje, dojrzeje smakowo i wyklaruje.
  9. Z fermentatora należy rozlać piwo do butelek i szczelnie zamknąć. Po odczekaniu 3 – 4 tygodni możesz cieszyć się smakiem własnego piwa.
  10. Teraz możesz zacząć eksperymentować z innymi rodzajami piwa.