Jak powstaje miód?

Miód to stara jak świat substancja wytwarzana przez pracowite pszczoły. Od wieków słodzono nim łakocie. Obecnie miód jest używany głównie w celach leczniczych – coraz chętniej słodzimy sobie jedzenie miodem zamiast cukrem i jest to słuszny wybór.

Miód wytwarzają pszczoły, korzystają z nektaru kwiatowego lub z kwiatów. Aby powstał jeden kilogram miodu, pszczoły muszą zebrać nektar z kilku milionów kwiatów. Pszczoły zbierają nie tylko nektar, ale także spadź z drzew iglastych. W spadzi znajduje się zdecydowanie więcej soli mineralnych niż w tradycyjnym miodzie z nektaru.

Rozróżniamy trzy rodzaje miodu: miód jasny, ciemny i miód spadziowy, o którym już wspomniano.
Gryczany miód to przykład miodu ciemnego, o mocnym, goryczkowym smaku. Jest to miód pozwalający udrożnić naczynia krwionośne, ożywczo działający na nasz układ krwionośny. Jest to ten rodzaj miodu, który zawiera więcej magnezu niż wszystkie inne rodzaje miodu.

Miody jasne natomiast to miody o jasnym zabarwieniu, bardzo słodkie, które są polecane osobom, które właśnie przechodzą przeziębienie. Warto je kupować jeśli pochodzą oczywiście z pasieki, a nie z fabryki. Generalnie miody, które znajdują się w supermarketach nie są zbyt wiele warte – pełno w nich konserwantów i substancji, które nie powinny znaleźć się w żadnym miodzie.

Przykładem jasnego miodu jest lipowy miód, który powstaje z kwiatu lip i tak też pachnie – jak lipa, dzięki czemu poprawia samopoczucie. Działa on dobrze na wszelkie problemy z układem oddechowym oraz infekcjami górnych dróg oddechowych.
Miody warto pić już od dziecka. Szczególnie polecany rodzaj miodu przeznaczony dla dzieci to miód nawłociowy, który dobrze jest dodawać dzieciom do kanapek lub do mleka.