Sokowirówka czy wyciskarka do soku?

W ostatnich pojawił się trend na robienie soków ze świeżych owoców i warzyw. Jedni decydują się na robienie koktajli przy pomocy zwykłego blendera, ale co jeśli chcemy regularnie pić świeży. Zwykle wybór ogranicza się do dwóch typów urządzeń – wyciskarki soków lub sokowirówki. Te dwa sprzęty różnią się i powinniśmy wybrać urządzenie, które spełni oczekiwania. Przeczytajcie nasz poradnik – z pewnością ułatwi to późniejszy zakup.

Owoce, warzywa – z czego będziemy robić sok?

Zacznijmy od podstaw – sokowirówka i wyciskarka służą do… wyciskania soku. Ależ zaskoczenie! Trzeba pamiętać, że oba typy urządzeń inaczej działają, produktem jest troszkę inny sok. Zarówno sokowirówka jak i wyciskarka da nam sok z najpopularniejszych warzyw i owoców (jabłko, marchew, burak, pomarańcza czy mango nie stanowi problemu). Co jeśli chcemy wycisnąć sok z liściastych roślin? Wtedy pojawi się problem, bo sokowirówka poszatkuje szpinak, kapustę czy mlecze, ale właściwie nie da soku. Do takich zadań najlepiej polecić wyciskarkę do soków, w której ślimak zapewni wyciśnięcie większości soku z każdego typu rośliny. Wadą tego rozwiązania jest to, że zrobienie takiego soku trwa o wiele dłużej.

Ilość czy jakość?

Sokowirówki to urządzenia o zupełnie innej konstrukcji niż wyciskarki. Są w stanie przerobić bardzo dużą ilość materiału i w szybkim czasie dać nam sok. Jeśli masz duża rodzinę, która codziennie rano chce pić świeży sok z popularnych owoców, kup sokowirówke. Jeśli natomiast nie zależy Ci na dużej ilości i masz trochę czasu, to warto zainwestować w wyciskarkę, której sok można dłużej przechowywać i ma trochę inną konsystencję. Co więcej, wyciskarka mimo wolniejszego działania jest dużo bardziej wydajna. Z kilograma owoców czy warzyw jest w stanie uzyskać dużo więcej soku. Wynika to z budowy ślimaka – czyli serca wyciskarki.

Świeży sok codziennie?

Kolejnym aspektem jest częstotliwość robienia soku. Każdy chciałby mieć codziennie świeżutki sok, ale niestety każde urządzenie trzeba czyścić W przypadku sokowirówek i wyciskarek jest to problematyczne. Bardzo często konsumenci rezygnują z wyciskarek, jako że układ sitek w ślimaku jest wręcz nieznośny, jeśli chodzi o czyszczenie. Do tego stopnia, że producent sam dorzuca specjalną szczoteczkę! Czas to pieniądz, a wyciskarkę można czyścić dobre pół godziny. Jest także rozwiązanie pośrednie, czyli wyciskarka wolnoobrotowa jednoślimakowa. Zapewni ona niezłą jakość soku, który będzie można śmiało przechować w lodówce. Oczywiście czyszczenie jest mniej kłopotliwe, co wpływa na komfort użytkowania urządzenia.

Zdrowie a sok

Sokowirówki to najpopularniejsze i najtańsze urządzenia do uzyskiwania soku. Oczywiście zakres cen jest ogromny – wszystko zależy od jakości urządzenia, co przekłada się na dobry skład soku. Tanie urządzenia charakteryzują się słabą jakością materiałów, często beznadziejną żywotność. Często lepiej zostać przy blenderze niż wydawać i tak spore środki na sokowirówkę. Sokowirówki są dobre na początek. Jeśli temat nas pochłonie i zakochamy się w domowych sokach. można pomyśleć o dwuślimakowych wyciskarkach, które nie dość, że dadzą świeży sok, to jeszcze będzie bardzo zdrowy.